Wyprawy wspinaczkowe
witamy 2021-09-28
Wspinaczka górska
Wstecz


Dodano dnia:
2018-04-12

Mont Blanc - Dach Europy

Poradniki

Jeżeli marzysz o zdobyciu Mont Blanc a jesteś w tym temacie nowicjuszem, pomyśl o zbudowaniu solidnego fundamentu umiejętności, które pozwolą Ci bezpiecznie i bez zbędnego ryzyka uprawiać turystykę wysokogórską...

W drodze na szczyt...

Nawet jeżeli zimą wszedłeś z kolegą na Świnicę (2301m), wyjeżdżając wcześniej kolejką na Kasprowy Wierch (1987m), to nie jest to samo. Rozważ przed skokiem w Alpy poważniejszy kurs zimą w Tatrach i latem w Alpach prowadzony przez instruktorów alpinizmu lub przewodników wysokogórskich. Zmniejszysz w ten sposób szansę popełnienia błędu, czasami bardzo bolesnego, w Twoim pierwszym alpejskim sezonie. 

Technik użycia czekanu i raków możesz naturalnie nauczyć się na kursach w Tatrach. Natomiast nauki ratownictwa (szczelinowego) na lodowcu nie zastąpi żaden tatrzański "kociołek". Zanim więc staniesz na którymś z alpejskich szczytów, warto przyswoić sobie wiedzę z technik ratownictwa na lodowcu, technik asekuracji lotnej po to by sprawniej poruszać się w skale, śniegu i  lodzie. Nie mniej ważne umiejętności to nawigacja  w warunkach ograniczonej widoczności (mapa & kompas), dobór właściwego sprzętu i ubrania odpowiednio do warunków panujących w górach i planowanej drogi czy tzw. gospodarka żywieniowo-pitna.  Ten trud się opłaci. Buduje zaufanie i pewność. Gdy będziesz stawał na coraz wyższych i trudniejszych szczytach, będziesz wiedział co robić.

Ćwiczenia na lodowcu Mer de Glass  

A przede wszystkim, nie musisz pakować się od razu na Mont Blanc. Mniejsze 4. tysięczniki w Szwajcarii, we Francji czy Włoszech to również świetny wybór i pierwszy smak zwycięstwa. I to o co nam chodzi - doświadczenie.

Możliwe górskie szczyty - do zdobycia i do nauki:

Pointe de Vouassan (3489m)
To dobry przykład szczytu do wprowadzenia nas w arkana alpinizmu. Miejscem dogodnym do wypadu będzie Aiguilles Rouges Hut. Droga via
normale wiedzie lewym ograniczeniem lodowca (oryg. via the left bank...1) spływającego spod Aiguilles Rouges. Łatwa (F)2 wspinaczka prowadząca terenem lodowcowym ze skalną sekcją szczytową jest idealna dla alpejskich nowicjuszy.

1w przewodnikach pojawiają się takie terminy: "right - hand"/"left-hand" czy "on the left"/"on the right" i ma to odniesienie do topograficznego kierunku przebiegu drogi a więc do kierunku w którym zmierza wspinacz/turysta. Termin "right bank" czy "left bank" użyte jest w sensie orograficznym a więc zgodnym z kierunkiem biegu rzeki (lodowcowej), potoku, lodowca, doliny, kuluaru czy żlebu.

2 z punktu widzenia turysty wysokogórskiego najczęściej w przewodnikach górskich alpejskich pojawia się taka gradacja stopni trudności dróg prowadzących na szczyty:

F - facile (łatwo); łatwa wędrówka po lodowcu lub wejście śnieżnym zboczem nie przekraczającym 400 nachylenia gdzie lina musi być użyta, łatwe sekcje skalne bez trudności technicznych i nadmiernej ekspozycji.

PD - peu difficile (nieco trudno) bardziej uszczelniony lodowiec,zazwyczaj jego górne piętro, ekspozycja stoków o kącie nachylenia od 450 do 500, drogi prowdzące wąską śnieżną granią ale bez specjalnych trudności technicznych, dłuższe odcinki skalne okazyjnie o trudnściach nie przekraczających I/II+ w skali UIAA

AD - assez difficile (dość trudno) - stromsza wspinaczka stokami śnieżno lodowymi do 550 nachylenia często wymagająca zakładania stanowisk i asekuracji; wąskie eksponowane granie śnieżne wymagające użycia raków i czekanu i zmysłu równowagi; sekcje skalne wymagają już niezłej techniki poruszania się w górę, w dół, po trawersie o trudnościach III/III+, okazyjnie nawet IV; konieczna umiejętność zjazdu na linie.

D - difficile (trudno) - stroma wspinaczka stokami śnieżno lodowym do 600 nachylenia z mikstowym wspinaniem na zalodzonych skałach. Poważnie eksponowane górskie długie śnieżne granie; mikstowe i skalne odcinki drogi głównie na graniach od IV do IV+ a nawet do V. 
 
Następny górski szczyt do zdobycia i do nauki to:

Pigne d'Arolla (3796m)
Start z Vignettes Hut i dalej ESE flanką Pigne d'Arolla praktycznie cały czas po śniegu. Ze szczytu, w pogodny dzień, rozciąga się wspaniały
widok na całe Alpy i (dacie wiarę) widoczne jest Morze Śródziemne.

L'Eveque (3716m)
Z tego samego schroniska Vignettes Hut możemy osiągnąć elegancki skalno śnieżny szczyt L'Eveque. Popularną drogą prowadzącą na szczyt
jest grań NE o trudnościach PD. Z lodowca du Mont Collon, omijając zgrabnie szczeliny (dobre miejsce na ćwiczenia) osiagamy północną flankę L'Eveque. Przepięknie prezentuje się ta cześć góry w zachodzącym słońcu widziana ze schroniska. Zanim jednak dotkniemy skał podszczytowych, mogą wystapić sekcje lodowe. Nietrudną skalną wspinaczką dostajemy się na szczyt. W kierunku wschodnim wspaniale widoczna piramida Matterhornu.

Grossglockner (3798m)Grossglockner
Najwyższy szczyt Austrii i ostatnia góra łańcucha Alp, na której występują lodowce. Zaledwie kilkadziesiąt minut dzieli nas od schroniska
Studle (2802m) do czoła lodowca Teischnitz, na którym warto poświęcić trochę czasu (2/3 dni) ćwicząc  techniki ratownicze, techniki linowe i asekuracyjne.  W drodze na szczyt możemy odpocząć w Erzherzog-Johann Hutte, w schronisku położonym na wysokości 3454m. Skalno śnieżna grań wyprowadza nas na wierzchołek. Powrót ze szczytu tą samą drogą (normalanstieg II)

Gran Paradiso (4061m)
Najdalej na południe wysunięty 4. tysięcznik Alp. Start ze schroniska Vittorio Emanuele II. Droga normalna prowadzi zachodnią flanką,
prawie bez trudności. Droga wiedzie wprzeważającej części lodowcem z odcinkiem skalnym (F+) na grani szczytowej. Lepszy pod względem aklimatyzacyjnym niż jako teren nadający się do ćwiczeń, bo żeby dostać się do lodowca musimy pokonać labirynt głazów. Ale widok z niego pyszny - w kierunku półn. zach. południowe urwiska Mont Blanc, na półn. wschodzie widoczne Matterhorn, Monte Rosa, Dent d'Herens... i daleko w pogodny dzień ponad nizinami Padu odległe o 300km Morze Śródziemne.

Breithorn (4165m)
Szczyt w masywie Monte Rosy. Wyjazd kolejką na Kleine Matterhorn pod Na grani Breithornu Zachodniegowzględem aklimatyzacyjnym niewiele nam da. Ale za to trawers
trzech wierzchołków Breithornu czyli Zachodniego ( (4165m), Centralnego (4160m) i Wschodniego  (4141m), którego od wschodniego końca masywu, ponad przełęczą Schwarzto, broni wspaniałą baszta Roccia Nera (4075m) to pokaźna dawka nauki i adrenaliny. Mamy na przemian lodowiec, śnieg, lód i skałę...

Monta Blanc (4807m)
Najwyższy szczyt Europy Zachodniej. Cel realny do zdobycia, jeżeli mamy za sobą tydzień ćwiczeń z technik alpejskich i aklimatyzacji.
Najpopularniejszą drogą jest tzw. Gouter Route będąca najłatwiejszą i obiektywnie bezpieczniejszą drogą aniżeli droga prowadząca z Cosmique Hut i dalej półn. wsch. granią z Col du Midi (rok 2008 i 2012 nie zapisał się najlepiej w turystyce wysokogórskiej). W wariancie 1. idąc do góry możemy zatrzymać się w schr. Tete Rousse i w Gouter Hut (i podobnie w dół). W drodze do tego drugiego schroniska pokonujemy dość niebepieczny Grand Couloir. Najlepiej pokonać go wcześnie rano lub późnym popołudniem ... i nie marudzić a więc na błysk ciupagi. W masywie Mont Blanc w miesiącach letnich częstym zjawiskiem są około lub popołudniowe burze. Jeżeli wybieracie się bez przewodnika, koniecznie sprawdźcie prognozę pogody (meteo forecast w biurze przewodników w Chamonix lub w Courmayeur). Na miejscu, jeżeli macie wątpliwości pogadajcie z obsługą schroniska lub z obecnymi tam przewodnikami.

Rady:

Nowe schronisko GouterSchroniska górskie
Ewoluują od skromnych chatek z pryczami od 4 do 6 osób aż do kilkupiętrowych twierdz z kołdrami, poduszkami wypasioną kuchnią. Warto
zabrać z soba zatyczki do uszu (dla wrażliwych) bo kanonady dźwięków, która wydostaje się nocą w zbiorowych salach z wszelkich możliwychSchron Solvay na grani półn. wsch. Matterhornu ludzkich otworów nie powstydziłby się sam Wagner. Na bezsenność (możliwy wpływ wysokości) może pomóc jakiś środek nasenny (np. ziołowe tabletki nasenne). Za wrzątek się płaci więc warto zabrać z z sobą kilka torebek herbaty, cukier...

Wstawaj wcześnie
Brodzenie w popołudniowym śniegu po lodowcu nie jest zabawne. Ani też odgłos spadających po górskich zboczach wytopionych kamoli.
Wstawaj wcześnie, wracaj wcześnie! W większości schronisk z obsługą można zamówić i budzenie i śniadanie. Jeżeli podejście pod drogę wydaje się dość skomplikowane, popracuj nad nią w ciągu dnia by wyjście w nocy miało sens. Sprzęt, ubranie, picie i jedzenie przygotuj poprzedniego wieczoru - masz wstać, ubrać się, zjeść coś i odpalić bez marudzenia.

Wstawaj wcześnie...

MatterhornBądź elastyczny
Pułapką, w którą dość łatwo się wpada jest zafiksowanie się na jednej specyficznej drodze czy górze jeszcze zanim dotrzemy w Alpy.
Klasycznym tego przykładem jest Matterhorn. Jeżeli tam w górze spadło pół metra świżego śniegu, to się nie wygłupiaj. Nawet kilka następnych słonecznych dni nic nie zmieni. Myśl pozytywnie - to może być szansa na coś zupełnie innego... i fajnego.

 

Podstawowy sprzęt:
Do wielu klasycznych dróg w Alapach prowadzących na szczyty potrzebujesz niewiele sprzętu a więc "light and fast" ma tu swoje uzasadnienie. Jeżeli ubierzesz na siebie za dużo warstw ubrania będzie Ci za gorąco, będziesz się pocił... Rozciągliwy, oddychający i odporny na wiatr Schoeller i soft shell i zapasowa lekka bielizna na zmianę to wszystko. Pogoda na Blancu potrafi się ekstremalnie zmienić i być bardzo zimno więc sam musisz zdecydować ile warstw ubrania zabrać. Ale z pewnością ciepłe rękawiczki (kilka par), ciepłe skarpetyt i buty.

  • buty górskie "B3" np. Scarpa Cumbre, lub Guide
  • stuptuty (krótkie) 
  • spodnie z schoellera
  • kurtka softshell
  • lekka kurtka primaloft
  • spodnie gore
  • kapelusz z dużym rondem od słońca/chusta na szyję

 

 
Wstecz  AKTUALNOŚĆI
 
2006 © Agencja Trekking Sport :: tel.: +48 (34) 365 24 04; +48 601 09 72 55
 
 

Tablice Gabloty sekretarki szkolenia Tworzenie stron Warszawa łóżka do masażu smiechowo.lapy.pl/?t