Zimowy kurs taternicki składa się z dwóch bloków i trwa łącznie 14 dni. Blok II, trwa 7 dni. Ta zaawansowana część szkolenia powinna przygotować nas do podejmowania samodzielnych i bezpiecznych wspinaczek w górach o charakterze wysokogórskim w warunkach zimowych.

Dobry osąd rodzi się z doświadczenia, ale doświadczenie zasadza się na złym osądzie. |
Wymagamy abyś miał ukończoną cz. I zimowego szkolenia taternickiego.

Po ukończeniu bloku I i bloku II zimowego kursu taternickiego, zgodnego z programem zalecanym przez Komisję Szkolenia PZA, otrzymujesz zaświadczenie stwierdzające nabycie podstawowych umiejętności do podejmowania samodzielnych wspinaczek zimą w górach o charakterze wysokogórskim.

Szkolenia prowadzą licencjonowani instruktorzy alpinizmu/taternictwa oraz
przewodnicy wysokogórscy



Dopuszczalna i maksymalna liczba uczestników przypadająca na 1 instruktora wysokogórskiego to 2 osoby!
Zajęcia praktyczne odbywają się w zachodniej i wschodniej części Doliny Gąsienicowej, na lodospodach Bialej Wody i w rejonie Morskiego Oka bądź w jednej z dolin w Tatrach Słowackich.
W tej części szkolenia zajmiemy się wspinaniem, wspinaniem i jeszcze raz wspinaninem. Wychodzimy wcześnie, wracamy późno. Więc części teoretycznej, jako takiej, nie ma. Wszelkie problemy czy nurtujące nas pytania rozstrzygamy podczas samego wspinania bądź przy piwie (jednym!) po przyjściu do schroniska.

PROGRAM
UWAGA! Terminy bloku II Zimoweg Kursu Taternickiego rezerwujemy dopiero po uzgodnieniu ich z wami, zalogowaniu się na stronie i po wpłacie zaliczki. Miejscami pobytu są schronisko górskie PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej lub COS PZA "Betlejemka", schronisko w Białej Wodzie, schronisko górskie PTTK "Morskie Oko" lub jedno ze schronisk w Tatrach Słowackich.
Poznajemy się podczas bloku I szkolenia a więc wiemy na co nas stać i czego
wzgledem siebie możemy wymagać. Jeżeli sądzimy, że czujemy się jeszcze mało pewnie, że potrzebujemy jeszcze trochę popracować nad techniką to dróg, które powolą nam podnieść poziom sprawności i zaufania do siebie w samej dolinie Gąsienicowej jest jeszcze szereg np. 3, 4 wyciągowy wariant zimowy Środkowego Żebra (Skrajnego Granatu) i zjazd płytami Prawego Żebra, wariant zimowy Prawego Żebra (i zjazdy) czy dr. Potoczka na Czubie nad Karbem... Z dróg poważniejszych o charakterze alpejskim mamy północny filar Świnicy (z biwakiem i kontynuacją wspinania granią aż do Zawratowej Turni), połączenie Płyty Lerskiego (wsch. ściana Zadniego Kościelca) z granią Kościelców... czy Filar Staszla (całość, do zach. grzędy Zadniego Granatu)...
Na lodospadach Białej Wody możemy spędzić dzień lub dwa, by przenieść się na finisz do Morskiego Oka a tutaj dróg mamy również co-nie-miara.
Warto zabrać z sobą śpiwór, podstawowy sprzęt kempingowy tj. kubek, menażka, łyżka, nóż, widelec... (w bloku II planowany jest biwak)... dalej, solidne buty trekkingowe lub plastikowe/skórzane buty wspinaczkowe, plecak (40, 45l.), kurtka/spodnie (np. Gore-tex), kurtka/spodnie np. fleece/polar/softshell... bieliznę (najlepiej Thermal...), ochraniacze ("stuptuty"), skarpety (ciepłe, kilka par), rękawice (jedno-, trój-, pięciopalczaste), okulary lodowcowe/gogle, czołówkę, termos, mapa & kompas (w przypadku ich braku dostajecie od nas), krem przeciwodmrożeniowy (...UV)…
Osoby niepełnoletnie (min 16 lat) mogą wziąć udział w szkoleniu pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody podpisanej przez rodziców (prawnych opiekunów).
Musisz mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania aktywności górskiej zimą. W przypadku braku takiego zaświadczenia podpisanie Umowy przez uczestnika jest równoznaczne z brakiem takich przeciwwskazań.
Zapewniamy kompletny sprzęt do wspinania zimowego (uprząż, kask, raki, czekany ścianowe, śruby do lodu...etc.), e-materiały szkoleniowe, opiekę licencjonowanych instruktorów PZA/przewodników wysokogórskich.
Zaleca się posiadanie osobistej polisy NNW obejmującej tzw. "sporty ekstremalne".
UWAGA: W przypadku wyprawy w Tatry Słowackie ze względu na zawodowe ratownictwo (Horska) u naszych sąsiadów o ubezpieczenie (akcja helikopterowa, wyprawa...) i kartę EKZ musimy zadbać sami!
Wpłata zaliczki (wg. Umowy najpóźniej na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia imprezy) jest równoznaczna z potwierdzeniem uczestnictwa w kursie. W przypadku rezygnacji z imprezy zaliczka nie podlega refundacji.
Osoby, które ukończą Zimowy Kurs Taternicki w szkole wspinania Agencji Trekking Sport mają 10% zniżkę, jeżeli będą chciały przystąpić do Kursu Technik Alpejskich.


Kurs rozpoczynamy w poniedziałek rano ok. g. 9.00. Więc najlepiej byłoby spotkać się jeszcze w wieczór poprzedzający 1. dzień zajęć czyli w niedzielę (przydział sprzętu, omówienie programu szkolenia, etc...). Gdzie się spotkamy dogramy telefonicznie bądź mailowo.
Jak dojechać do Zakopanego każdy wie; jeżeli nie, warto
wspomóc się mapą online dostępną na tej stronie, a w polu POKAŻ NA MAPIE wpisać nazwę miejscowości.
Z dworca PKS i z kilku innych punktów w centrum Zakopanego możemy złapać A-bus do Kuźnic (ok. 20 min.). Stamtąd w zależności od warunków albo wędrujemy na Halę Gąsienicową szlakiem przez Boczań (szlak dogodniejszy od Jaworzynki, b
o częściej chodzony) albo kolejką wjeżdżamy na Kasprowy Wierch i schodzimy (od stacji kolejki lekko obniżając się schodzimy na Suchą Przełęcz i później stokami Beskidu i brzegiem Kotła Kasprowego) do schroniska (ok. 40 min.). W razie
jakichkolwiek wątpliwości (mgła, śnieżyca) o drogę należy zapytać ratownika dyżurnego TOPR na Kasprowym Wierchu. W przypadku zagrożenia lawinowego powyżej III stopnia najbezpieczniej podejdziemy drogą jezdną z Brzezin przez Psią Trawkę dochodząc wprost do „Murowańca” i trochę wyżej do Betlejemki.
Do schroniska w Białej Wodzie i do Morskiego Oka docieramy razem!
Do zobaczenia,
Krzysztof Treter

Cena kursu (2150 PLN) nie obejmuje noclegów i wyżywienia! |
Możliwość szkolenia indywidualnego. Koszt: 3500 PLN |