Zimowy kurs taternicki składa się z dwóch bloków i trwa łącznie 14 dni. Przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego uprawiania wspinaczki w górach o charakterze wysokogórskim, w warunkach zimowych.

Dobry osąd rodzi się z doświadczenia, ale doświadczenie zasadza się na złym osądzie. |
Nie wymagamy mega doświadczenie wysokogórskiego; wystarczy przyzwoity poziom sprawności fizycznej i zapał do zimy.
Wymagamy jednak abyś miał za sobą ukończony Podstawowy kurs wspinaczki skalnej, Letni Kurs Taternicki bądź doświadczenie w letniej wspinaczce w górach o charakterze wysokogórskim poparte odpowiednim wykazem przejść.

Po ukończeniu bloku I i bloku II zimowego kursu taternickiego, zgodnego z programem zalecanym przez Komisję Szkolenia PZA, otrzymujesz zaświadczenie stwierdzające nabycie podstawowych umiejętności do podejmowania samodzielnych wspinaczek zimą w górach o charakterze wysokogórskim.
Szkolenia prowadzą licencjonowani instruktorzy alpinizmu/taternictwa oraz przewodnicy wysokogórscy



Dopuszczalna i maksymalna liczba uczestników przypadająca na 1 instruktora wysokogórskiego to 3 osoby!
Potwierdzenie uczestnictwa w kursie, równoznaczne z rejestracją na stronie i wpłatą zaliczki, musimy otrzymać na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia szkolenia! |
Zajęcia praktyczne odbywają się w zachodniej i wschodniej części Doliny Gąsienicowej.
Zajęcia teoretyczne mają charakter wykładów, które odbywają się w każdy wieczór w "małej sali" schroniska „Murowaniec”.

PROGRAM
UWAGA: Wszystkie terminy Zimowych Kursów Taternickich są objęte rezerwacją miejsc w schronisku górskim PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej.
Warto wyposażyć się w solidne buty trekkingowe lub plastikowe/skórza
ne buty górskie, plecak (40, 45l.), kurtke/spodnie (np. Gore-tex), kurtke/spodnie np. fleece/polar/softshell... bieliznę (najlepiej Thermal...), ochraniacze ("stuptuty"), skarpety (ciepłe, kilka par), rękawice (jedno-, trój-, pięciopalczaste), okulary lodowcowe/gogle, czołówkę, termos, mapa & kompas (w przypadku ich braku dostajecie od nas), krem przeciwodmrożeniowy (...UV)… W przypadku noclegów w "Betlejemce" należy zabrać z sobą śpiwór i podstawowy sprzęt kempingowy tj. kubek, menażkę, łyżkę, nóż, widelec...
Musisz mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania aktywności górskiej zimą. W przypadku braku takiego zaświadczenia podpisanie Umowy przez uczestnika jest równoznaczne z brakiem takich przeciwwskazań.
Osoby niepełnoletnie (min 16 lat) mogą wziąć udział w szkoleniu pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody podpisanej przez rodziców (prawnych opiekunów).
Zapewniamy kompletny sprzęt do wspinania zimowego (uprząż, kask, raki, czekany ścianowe, śruby do lodu...etc.), e-materiały szkoleniowe, opiekę licencjonowanych instruktorów PZA/przewodników wysokogórskich.
Zaleca się posiadanie osobistej polisy NNW obejmującej tzw. "sporty ekstremalne".
Wpłata zaliczki (wg. Umowy najpóźniej na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia imprezy) jest równoznaczna z potwierdzeniem uczestnictwa w kursie. W przypadku rezygnacji z imprezy zaliczka nie podlega refundacji.
Osoby, które ukończą Zimowy Kurs Taternicki w szkole wspinania Agencji Trekking Sport mają 10% zniżkę, jeżeli będą chciały przystąpić do Kursu Technik Alpejskich.

Kurs rozpoczynamy w poniedziałek rano o g. 9.00. Najlepiej jednak byłoby spotkać się jeszcze w wieczór poprzedzający 1. dzień zajęć czyli w niedzielę (przydział sprzętu, omówienie programu szkolenia, etc...).
Jak dojechać do Zakopanego każdy wie; jeżeli nie, warto wspomóc się mapą online dostępną na tej stronie, a w polu POKAŻ NA MAPIE wpisać nazwę miejscowości.
Z dworca PKS i z kilku innych punktów w centrum Zakopanego możemy złapać A-bus do Kuźnic (ok. 20 min.). Stamtąd w zależności od warunków albo wędrujemy na Halę Gąsienicową szlakiem przez Boczań (szlak dogodniejszy od Jaworzynki, bo częściej chodzony) albo kolejką wjeżdżamy na Kasprowy Wierch i schodzimy (od stacji kolejki lekko obniżając się schodzimy na Suchą
Przełęcz i później stokami Beskidu i brzegiem Kotła Kasprowego) do schroniska (ok. 40 min.). W razie jakichkolwiek wątpliwości (mgła, śnieżyca) o drogę należy zapytać ratownika dyżurnego TOPR na Kasprowym Wierchu. W przypadku zagrożenia lawinowego powyżej III stopnia najbezpieczniej podejdziemy drogą jezdną z Brzezin przez Psią Trawkę dochodząc wprost do „Murowańca” i trochę wyżej do Betlejemki.
Do zobaczenia,
Krzysztof Treter

Cena kursu (1850 PLN) nie obejmuje noclegów i wyżywienia! |
Możliwość szkolenia indywidualnego. Koszt: 3100 PLN |