Podstawowy kurs wspinaczki w lodzie trwa 2 dni. Przygotowuje do samodzielnych, najczęściej jednowyciągowych wspinaczek w lodowych kaskadach gór o charakterze wysokogórskim.

"Jeżeli sądzisz, że wspinaczka lodowa to szaleństwo, w takim razie nie powinieneś tego robić". Craig Luebben |
Nie wymagamy abyś był super gigantem w lodzie. Wystarczy zapał i względnie dobry poziom sprawności fizycznej.
Wymagamy abyś miał ukończony, co najmniej, kurs wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych. Każde inne, nawet podstawowe doświadczenie we wspinaczce lodowej/mikstowej wyniesione np. z rejonu Hali Gąsienicowej to Twoja korzyść.

W początkowym swoim okresie rozwoju wspinaczka lodowa jako sport była uprawiana przede wszystkim latem w Alpach z bardzo okazyjnymi wypadami w wyższe partie tych gór zimą. Póżniej, wspinacze zainteresowali się wodospadami, które występują znacznie niżej a które zamarzają tylko zima. W górach wysokich, warunki wiosną i jesienią oraz temperatura stwarzają wspinaczom okazję do uprawiania różnych form wspinaczek w lodzie - od ścieków wodnych począwszy, poprzez lodowe kaskady ciągnące się setki metrów, na lodowych kominach kończąc. Zatem wspinaczka w lodzie, dla jej zagorzałych zwolenników jest sportem, który można uprawiać cały rok.

Po ukończeniu podstawowego kurs wspinaczki w lodzie, otrzymujesz zaświadczenie stwierdzające nabycie podstawowych umiejętności do podejmowania samodzielnych jednowyciągowych wspinaczek zimą w lodowych kaskadach gór o charakterze wysokogórskim... Możesz też przejść miękko do szkolenia na drogach wielowyciągowych np. w Rjukan.

Szkolenia prowadzą licencjonowani instruktorzy alpinizmu/taternictwa oraz przewodnicy wysokogórscy




Dopuszczalna i maksymalna liczba uczestników przypadająca na 1 instruktora wysokogórskiego to 4 osoby!
zajęcia praktyczne, w zależności od aktualnie panujących warunków, odbywają się w Dolinie Białej Wody w Tatrach Słowackich lub we wschodniej gałęzi Doliny Gąsienicowej.
Zajęcia teoretyczne nie muszą mieć charakteru wykładów wygłaszanych w sali, lecz mogą być realizowane w inny sposób, np. w terenie w trakcie przerwy w ćwiczeniach praktycznych.

PROGRAM
Warto zabrać z sobą śpiwór, podstawowy sprzęt kempingowy tj. kubek, menażka,
łyżka, nóż, widelec... (to w oparciu o schronisko w Białej Wodzie)... dalej, solidne buty trekkingowe lub plastikowe/skórzane buty wspinaczkowe, plecak (40, 45l.), kurtka/spodnie (np. Gore-tex), kurtka/spodnie np. fleece/polar/softshell... bieliznę (najlepiej Thermal...), ochraniacze ("stuptuty"), skarpety (ciepłe, kilka par), rękawice (jedno-, trój-, pięciopalczaste), okulary lodowcowe/gogle, czołówkę, termos, krem przeciwodmrożeniowy (...UV)…
Musisz mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania
aktywności górskiej zimą. W przypadku braku takiego zaświadczenia podpisanie Umowy przez uczestnika jest równoznaczne z brakiem takich przeciwwskazań.
Zaleca się posiadanie osobistej polisy NNW obejmującej tzw. "sporty ekstremalne".
Uwaga! Ponieważ działamy na terytorium Słowacji, państwa będącego członkiem UE, prosimy uczestników o zaopatrzenie się w Europejską Kartę Zdrowia dostępną w każdym oddziale NFZ oraz właściwe dla tego typu aktywności górskiej ubezpieczenie! np. vojager w PZU (na dany okres) lub całoroczny OEAV (Oesterreichischer Alpenverein).
Osoby niepełnoletnie (minimum 16 lat) mogą uczestniczyć w szkoleniu po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez rodziców bądź prawnych opiekunów!
Zapewniamy:
-
transport w inne miejsca niż schronisko w Białej Wodzie,
-
nocleg/i w schronisku w Białej Wodzie,
-
*Buty w rozmiarze 39...do 44 plastikowe (podwojne) i skórzane (pojedyńcze) można wypożyczyć u nas.
Wpłata zaliczki (wg. Umowy najpóźniej na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia imprezy) jest równoznaczna z rezerwacją miejsc w schronisku i wykupem ubezpieczenia. W przypadku rezygnacji z kursu, zaliczka nie podlega refundacji.


Kurs rozpoczynamy o godz. 9.00 w poniedziałek wspólnym wyjściem na lodospady Białej Wody. Najlepiej jednak dotrzeć do schroniska w Białej Wodzie już w niedzielę późnym popołudniem lub wieczorem.
Jak dojechać do Zakopanego każdy wie; jeżeli nie, warto wspomóc się mapą online dostępną na tej stronie, a w polu POKAŻ NA MAPIE wpisać nazwę miejscowości...
Do zobaczenia,
Krzysztof Treter

Cena kursu (570 PLN) nie obejmuje wyżywienia!
W cenie kursu (570 PLN) wliczone są noclegi w schr. w Białej Wodzie! |
Możliwość szkolenia indywidualnego.
Koszt: 1200 PLN |