"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym." - Walter Bonatti |

Zaawansowany kurs zimowej turystyki wysokogórskiej to kurs już z akcentami wspinaczkowymi. Trwa trzy dni i przygotowuje do poruszania się zimą w rejonach górskich posiadających charakter wysokogórski, w nietrudnym terenie wspinaczkowym.

Jeżeli ukończyłeś kurs zimowej turystyki wysokogórskiej i sądzisz, że dasz sobie radę z węzłami ( w tym zaciskowymi), potrafisz poprawnie związać się liną do uprzęży, wiesz co wchodzi w skład sprzętu osobistego i potrafisz właściwie obsadzić go na uprzęży, poprawnie używasz przyrządu asekuracyjno-zjazdowego w zakresie asekuracji, zjazdu, hamowania i blokowania liny, właściwie zwijasz i przenosisz linę... a przede wszystkim, chodziłeś już w rakach i wiesz do czego służy czekan..., to ten kurs jest dla Ciebie.
UWAGA: Proszę o właściwe podejście do tego szkolenia, ponieważ w programie przewidziany jest biwak i poważniejsza tura wysokogórska z elementami wspinaczkowymi.

Po ukończeniu kursu tego szkolenia, otrzymujesz zaświadczenie stwierdzające nabycie podstawowych umiejętności do poruszania się zimą w górach w nietrudnym terenie wspinaczkowym.

Szkolenia prowadzą licencjonowani instruktorzy alpinizmu/taternictwa oraz przewodnicy wysokogórscy


Dopuszczalna i maksymalna liczba uczestników przypadająca na 1 instruktora wysokogórskiego to 4 osoby!
Zajęcia praktyczne odbywają się w zachodniej i wschodniej części Doliny Gąsienicowej.
Po wcześniejszym uzgodnieniu rejonem działań może stać się rejon Morskiego Oka lub jedna z dolin w Tatrach Słowackich.
Zajęcia teoretyczne mają charakter wykładów, które odbywają się w każdy wieczór w "małej sali" schroniska „Murowaniec”.

PROGRAM
UWAGA: Wszystkie terminy Zaawansowanego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej są objęte rezerwacją miejsc w schronisku górskim PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej.
Potwierdzenie uczestnictwa w kursie, równoznaczne z rejestracją na stronie i wpłatą zaliczki, musimy otrzymać na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia szkolenia. |

Warto wyposażyć się w solidne buty trekkingowe lub plastikowe/skórzane buty górskie, plecak (40, 45l.), kurtke/spodnie (np. Gore-tex), kurtke/spodnie np. fleece/polar/softshell... bieliznę (najlepiej Thermal...), ochraniacze ("stuptuty"), skarpety (ciepłe, kilka par), rękawice (jedno-, trój-, pięciopalczaste), okulary lodowcowe/gogle, czołówkę, termos, mapa & kompas (w przypadku ich braku dostajecie od nas), krem przeciwodmrożeniowy (...UV)…
W programie mamy biwak a więc należy zabrać z sobą śpiwór, karimat i podstawowy sprzęt kempingowy tj. kubek, menażkę, łyżkę, nóż, widelec...
Musisz mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania aktywności górskiej zimą. W przypadku braku takiego zaświadczenia podpisanie Umowy przez uczestnika jest równoznaczne z brakiem takich przeciwwskazań.
Zaleca się posiadanie osobistej polisy NNW obejmującej tzw. "sporty ekstremalne".
Osoby niepełnoletnie (min 16 lat) mogą wziąć udział w szkoleniu po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez rodziców (prawnych opiekunów).
Zapewniamy kompletny sprzęt do turystyki wysokogórskiej (uprząż, kask, raki, czekan, liny, śruby do lodu... etc.), sprzęt biwakowy, e-materiały szkoleniowe, opiekę licencjonowanych instruktorów PZA.
Wpłata zaliczki (wg. Umowy najpóźniej na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia imprezy) jest równoznaczna z potwierdzeniem uczestnictwa w kursie. W przypadku rezygnacji z imprezy zaliczka nie podlega refundacji.

Kurs rozpoczynamy spotkaniem o g. ok. 9.00 w schronisku „Murowaniec” na Hali
Gąsienicowej. W schronisku "Murowaniec" można pojawić się już w wieczór poprzedzający 1. dzień zajęć po uzgodnieniu tego terminu z recepcją schroniska (tel. 18 201 26 33).
Jak dojechać do Zakopanego każdy wie; jeżeli nie, warto wspomóc się mapą online dostępną na tej stronie, a w polu POKAŻ NA MAPIE wpisać nazwę miejscowości.
Z dworca PKS i z kilku innych punktów w centrum Zakopanego możemy złapać A-bus do Kuźnic (ok. 20 min.). Stamtąd w zależności od warunków albo wędrujemy na Halę Gąsienicową szlakiem przez Boczań (szlak dogodniejszy od Jaworzynki, bo częściej chodzony) albo kolejką wjeżdżamy na Kasprowy Wierch i schodzimy (od stacji kolejki lekko obniżając się schodzimy na Suchą Przełęcz i później stokami Beskidu i brzegiem Kotła Kasprowego) do schroniska (ok. 40 min.). W razie jakichkolwiek wątpliwości (mgła, śnieżyca) o drogę należy zapytać ratownika dyżurnego TOPR na Kasprowym Wierchu. W przypadku zagrożenia lawinowego powyżej III stopnia najbezpieczniej podejdziemy drogą jezdną z czPsią Trawkę dochodząc wprost do „Murowańca”.
Do zobaczenia,
Krzysztof Treter
Cena kursu (770 PLN) nie obejmuje noclegów i wyżywienia! |
Możliwość szkolenia indywidualnego.
Koszt: 1800 PLN |